Theatrical essay by architect and publicist Milos Kosc.
Furniture is the landscape of society. So, as photos of rooms and apartments on nepremicnine.net they tell about the current society more than sociological research, the list of objects of the Federal Assembly Center, which after the Second World War was home in Cukrarna, can be read as an entry point into the Slovenian Interior of the twentieth century. Somewhere between the poor furnished room where Kette and Murn died and the feudal hall with the gallery of ancestors who came here from Attems ' Castle Slovenska Bistrica, lies the interior of the Slovenian twentieth century.
Dr. Milos Kosec is an architect who works as an assistant professor, lecturer and researcher at the Faculty of architecture in Ljubljana. In 2013, he graduated from the Faculty of architecture in Ljubljana with a thesis, for which he received the student Plecnik prize and the student Preseren prize, and at the Birkbeck University in London he received a doctorate in passivity in architecture. He works as a curator and publishes as a publicist in the magazines Outsider and blanks.
The cycle of theatre essays was created under the curatorial direction of Bostjan Narat. The starting point for the production are new philosophically and theoretically inspired texts performed on stage by their authors in tandem with their acting partners. It is a theatrical format that successfully connects in-depth reflection on current (or eternal) topics and their dynamic delivery, thus breaking down the prejudice that these two do not often go hand in hand.
* The term essay is used quite freely in this context, denoting a text with a theoretical basis and a clearly emphasized literary dimension, possibly enriched with personal connotations.
Performed by: Milos Kosec, Anja Novak and Stane Tomazin
Cycle curator: Bostjan Narat
Co-production: Cukrarna and Slovenian Youth Theatre
Gledališki esej arhitekta in publicista Miloša Kosca.
Pohištvo je pokrajina družbe. Tako, kot fotografije sob in stanovanj na nepremicnine.net povejo o sedanji družbi več kot sociološka raziskava, lahko seznam predmetov Federalnega zbirnega centra, ki je po drugi svetovni vojni domoval v Cukrarni, beremo kot vstopno točko v slovenski interier dvajsetega stoletja. Nekje med revno opremljeno sobo, v kateri sta umrla Kette in Murn, in fevdalno dvorano z galerijo prednikov, ki so sem prišli iz Attemsovega gradu Slovenska Bistrica, se skriva interier slovenskega dvajsetega stoletja.
Dr. Miloš Kosec je arhitekt, ki deluje kot docent, predavatelj in raziskovalec na Fakulteti za arhitekturo v Ljubljani. Leta 2013 je diplomiral na ljubljanski Fakulteti za arhitekturo z diplomsko nalogo, za katero je prejel študentsko Plečnikovo nagrado ter študentsko Prešernovo nagrado, na londonski Univerzi Birkbeck pa je doktoriral iz pasivnosti v arhitekturi. Deluje kot kustos in kot publicist objavlja v revijah Outsider in Praznine.
Cikel gledaliških esejev Takorekoč * je nastal pod kuratorskim vodstvom Boštjana Narata. Izhodišče za uprizoritev so nova filozofsko in teoretsko navdihnjena besedila, ki jih na odru izvajajo njihovi avtorji in avtorice v tandemu z igralskimi partnerji in partnericami. Gre za gledališki format, ki uspešno povezuje poglobljen razmislek o aktualnih (ali večnih) temah in njihovo dinamično podajanje, s čimer razbija predsodke, da to dvoje največkrat ne hodi z roko v roki.
*Termin esej je v tem kontekstu uporabljen precej svobodno in označuje besedilo s teoretsko osnovo in jasno poudarjeno literarno dimenzijo, po možnosti obogateno z osebnimi konotacijami.
Izvajajo: Miloš Kosec, Anja Novak in Stane Tomazin
Kurator cikla: Boštjan Narat
Koprodukcija: Cukrarna in Slovensko mladinsko gledališče